• DOLAR
  5,9235
  %0,04
 • EURO
  6,5773
  %0,14
 • ALTIN
  297,25
  %0,17
 • BIST
  7,7902
  %0,15
Yurtdışına Gönderen Üniversiteler? Erasmus nedir?

Yurtdışına Gönderen Üniversiteler? Erasmus nedir?

Yurt dışına Gönderen Üniversiteler

 

Erasmus projesi, Türkiye’deki üniversitelerde öğrenci ve akademisyenleri, Avrupa ülkelerindeki üniversitelerde belli bir zaman geçirmesini sağlamaktadır. Özellikle birkaç senedir Türkiye’de epey yaygınlaşmış olan bu proje ile Avrupa üniversitelerine gidenlerin verdikleri bilgiler ile önem kazanmıştır.

 

Erasmus nedir

Erasmus projesi, Avrupa’daki üniversitelerin birbirleriyle ilişki kurup, elbirliği yapmalarını sağlayan Avrupa Birliği projesidir.

Üniversitelerin belirli süre ile öğrenci ve akademisyen takası yapmaları için karşılık beklemeden maddi destek vermektedir. Bu projenin amacı, üniversitelerin beraber faydalı projeleri hayata geçirmesidir. Erasmus projesi yaklaşık olarak altı ay sürmektedir. Bu süre öğrenci ya da akademisyen personelin isteğine bağlı olarak da bir seneye çıkartılabilir. Erasmus projesine katılacak öğrenciler sonbahar ya da ilkbahar dönemlerinden istediklerini seçebilir.

 

Erasmus ismi nereden çıkmıştır

Adını, Avrupa’nın birçok üniversitesinde öğrenci, daha sonra da akademik personel olarak bulunan ünlü Hollandalı bilim insanı Erasmus’tan esinlenmiştir.

 

Erasmus projesine kimler katılabilir

Erasmus projesine katılacak kişinin, AB’ne bağlı ülke vatandaşı ya da Avrupa Ekonomik Alanı üyesi ülkelerden birinin vatandaşı olma zorunluluğu bulunmaktadır. Bunun yanı sıra Erasmus projesine katılmayı isteyen öğrencilerden, akademik notlarının ortalaması 2,5/4 veya 75/100 olması istenmektedir. Üniversitelerde yerleşim açıklığı var ise daha düşük ortalamaya sahip öğrencilerde dil sınavına girebilmektedir. Projeye katılmak isteyen öğrencinin dil sınavı sonucunun en düşük 100 üzerinden 70 olması gerekmektedir. Bütün bu işlemlerden sorunsuzca çıkabilen öğrenci, son olarak Rektörlük tarafından mülakata alınır.

 

 

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?