• DOLAR
  5,9253
  %0,07
 • EURO
  6,5786
  %0,16
 • ALTIN
  297,07
  %0,11
 • BIST
  7,7956
  %0,22
Yurt dışında Yüksek Lisans Maliyeti

Yurt dışında Yüksek Lisans Maliyeti

Yurt dışında Yüksek Lisans Maliyeti

Yurt dışında yüksek lisans yapmak için maliyeti belirlemek; gidilecek ülke, üniversite, program, konaklama ve yaşama gibi faktörlere göre değişiklik göstermektedir. Bu kadar farklı seçeneklerin sunulduğu bir alanda profesyonel yardım almak, hem bütçe açısından hem de eğitim kalitesi açısından oldukça önemlidir.

İngiltere, ABD ve Kanada gibi prestijli üniversitelere sahip ülkelerde yüksek lisans maliyet açısından yüksek olup, ekonomik olan ama prestijli ve köklü üniversitelere sahip ülkelerde yüksek lisans için tercih edilerek; istenilen başarı elde edilebilir.

Yurt dışında Yüksek Lisans İçin Gerekli Kriterler

Yurtdışında yüksek lisans yapmak istediğinizde sizden istenen bazı belgeler bulunuyor. Belgeler bütün ülkeler için aynıdır. Gereken belgeler;

 • Başvuru formu,
 • TOEFL sonuç belgesi
 • Transkript (not dökümü)
 • Diploma

İki akademisyenden (ki tercih edilen profesör olması) alınmış olan referans olup, bunların dışında yüksek lisans yapacak olduğunuz bölüme göre giriş sınavlarından başarılı olunması gerekmektedir.

Bütün bu evraklar için dikkat edilmesi gereken; bütün dökümlerin yeminli tercümanlar tarafından çevrilmiş olmasıdır. Başvuru için gerekli ön araştırmalar yapıldıktan sonra 12 ya da 18 ay önceden başvuru yapmanız, istediğiniz okula başvuru yapmanızda kolaylık sağlayacaktır.

Yurt dışında Yüksek Lisans İçin Tercih Edilen Ülkeler ve Fiyatları

Türk öğrencilerin yurtdışında yüksek lisans için daha çok tercih ettikleri ülkeler ABD, İngiltere, Kanada olup; son zamanlarda Çin, Yeni Zelanda, Rusya ve Avustralya çok tercih edilen ülkeler arasına girmiştir.

Ekonomik olarak uygun olması sebebiyle de Almanya, Avusturya, Polonya ve Macaristan’da yurtdışında yüksek lisans için tercih edilen ülkelerdendir. Yurtdışında yüksek lisans ücretlerini belirleyen birçok faktör olmasına rağmen ortalama bir fiyat bilgisi verilirse; en düşük yüksek lisans fiyatı 10.000 TL’ den başlayıp, maksimum 70.000 TL civarındadır.

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?