Anneler Günü için 25 film önerisi

Anneler Günü için 25 film önerisi

Anneler Günü’ne çok az bir müddet kaldı. Koronavirüs salgını nedeni ile bu Anne Günü öbürlerinden değişik olarak konutlarda kutlanacak. Peki siz bu Anneler Günü’nde ne yapacaksınız? Annelerle beraber konutta sevinçli ve cümbüşlü anlar geçirmek isteyenler film önerilerini inceliyor.  Hem komedi hem dram cinsinde birbirinden hoş Anneler Günü’nde izleyebileceğiniz, IMDb puanı yüksek filmleri sizin için derledik…

25. THE DEEP END OF THE OCEAN OKYANUS KADAR DERİN

IMDb Puanı: 6,4

The Deep end Of The Ocean/ Okyanus Kadar Derin filminin mevzusu nedir? Beth Cappadora her anne gibi sevecen, ailesine bağlı ve bazen ailenin meselelerini çok fazla üstlenen, galibiyetli bir resimcidir. Beth`in bir otelde mektep buluşması vardır ve üç çocuğunu alarak oraya gider. Kalabalığın ortasında bir an için üç yaşındaki oğlu Ben`i kaybeder. Tam gayretler neticesiz kalır, Ben kaybolmuştur.

24. MAMMA MIA

IMDb Puanı: 6,4

Mamma Mia filminin mevzusu nedir? Merly Streep’in en cümbüşlü filmlerinden biri olan bir müzikal Mamma Mia. Sophie babasız gelişmiş ve bunun hasretini sürükleyen, hoş bir kızdır. Babasının kimliğini keşfetmeyi ümit eden Sophie Sheridan’ın hikayesi, şanlı pop grubu ABBA’nın hit şarkıları eşliğinde anlatılır. Sophie Sheridan evlenecek yaşa gelmiştir. Nikahtan dününde annesi Donna’nın 20 sene evvel ziyaret ettiği Yunan adalarında yaşadığı geçmişinden üç erkek birden getirir. Donna karda yürüyen ve izini belirli etmeyen bir çapkın bayandır reelinde ve kızının asıl babasının kim olduğunu öğrenmemektedir.

23. FIRST WIVES İLK EŞLER KULÜBÜ

IMDb Puanı: 6,4

First Wives/ İlk Eşler Kulübü filminin mevzusu nedir? Kolejdeki dostlarının trajik vefatı neticeyi toplanan üç daha önceki arkadaş, eşleri tarafından terk edilmiştir. Brenda, Elise ve Annie, daha önceki eşlerinin onları kendilerinden daha genç bayanlar suratından terk etmeleri neticeyi yalnızdırlar şimdi. Dünyayı, daha önceki kocalarına dar etmek ve yeni eşlere destekçi olmak emeliyle eforlarını birleştirip omuz omuza verirler.

22. ANNEMİN ŞARKISI

IMDb Puanı: 6,6

Annemin Şarkısı filminin mevzusu nedir? Yaşadıkları köyden zorunlu olarak İstanbul’a göçen bir anne-oğul yerleştikleri Tarlabaşı mahallesinden de kentsel değişim projesiyle çıkmak zorunda kalırlar. Ali, annesi Nigar’ın vaziyetinin gitgide makûslaştığını görür. Bir gün köye geri dönmek üzere eşyaları toplayan Nigar, bir gün de kendini İstanbul’un sokaklarını dolaşırken bulur. Öte yandan da Ali’ye komşularının köye döndüğü mevzusunda ısrar eder. Ali, annesini mutlu etmek için onu yanından ayırmaz ve sürprizler yapar. Onun düşlerine giren şarkının peşine beraber düşerler. Bu sırada kız dostu Zeynep, Ali’nin çocuğuna hamiledir. Ancak Ali’nin içinde bulunduğu gidişat, babalık haberiyle beraber iyice güçleşir.

21. SHERRYBABY

IMDb Puanı: 6,6

Sherrybaby filminin mevzusu nedir? 19 yaşında bir eroin bağımlısıyken hırsızlıktan üç sene mapus uyuyan Sherry Swanson’ın tek tasayı, yokluğunda abisi ve eşi tarafından yetiştirilen ufak kızı Alexis’e bakabilmektir. Ancak günlük yaşamın asıllarına hazırlıksızdır. Rejisör Laurie Collyer, Sherrybaby projesini Sundance ve Cannes Film Şenliği atölyelerinde geliştirme fırsatı buldu.

20. YOU’VE GOT MAİL/ MEJANIZ VAR

IMDb Puanı: 6,6

You’ve got mail/ İletiniz Var filminin mevzusu nedir? Joe Fox Tom Hanks kitap marketleri zinciri sahibi bir işverendir. Kathleen Kelly Meg Ryan ise işlettiği ufak kitapçı dükkanı ile Fox’un acımasız rekabetine karşı koymaya çalışan ufak bir şirket sahibidir. Kader bu 2 ayrı insanı internette karşı karşıya getirir.

19. STEPMOM/ OMUZ OMUZA

IMDb Puanı: 6,6

Stepmom/ Omuz Omuza filminin mevzusu nedir? Luke ani bir ayrılığın ardından yeni yaşamına başlar. Daha Önceki karısı Jackie ile dağılmasının ardından yaşamını yine yoluna kurmanın tasasındadır. Yeni tanıştığı sevgilisi olan Isabel ile beraber yaşamaktadır. Yaşamını adadığı çocukları da onunla birlikte yaşamaktadırlar. Luke’un iki çocuğu Anna ve Ben, Luke ne yaparsa yapsın bir cinsli Isabel’e ısınamamışlardır. Öte yandan Isabel de bu iki çocuğu pek hoşlanmamaktadır. Ailevi problemler, günden güne gelişeceklerdir.

18. HE NAMED ME MALALA / BENİM ADIM MALALA

IMDb Puanı: 6,9

He Named Me Malala/ Benim Adım Malala mevzusu nedir? He Named Me Malala, Davis Guggenheim’ın idarediği, 2015 Amerikan evraksal filmi. Film, genç yaşta beri genç kızların aktivisti ve Nobel Barış Mükâfatı sahibi, özellikle kız çocuklarının haklarından bahseden Malala Yousafzai’yi mükâfatlandırdı.

17. OUR SOULS AT NIGHT/ RUHLARIN SONBAHARI

IMDb Puanı: 6,9

Our Souls At Night/ Ruhların Sonbaharı filminin mevzusu nedir? Senelerdir bekar olan Addie Moore ve Louis Waters, aynı apartmanda otururlar. Aralarında hiçbir ilişki olmayan iki komşunun yaşamı, Addie’nin beklenmedik bir saldırı yapmasıyla aşırısıyla değişecektir.

16. IRIS

IMDb Puanı: 7,0

Iris filminin mevzusu nedir? Iris Murdoch İngiltere’nin son yarıyılından çıkmış en zeki bayan olarak addedilmektedir. Bir yazar ve düşünür olan Murdoch’un kocası ise John Bayley’dir. Bu ikili, kırk yol süresince birbirlerine karşı olan sevgileriyle beraber tarihin en üzgün ve en terbiyeyi aşklarından birinin mimarı olmuşlardır. Bu aşk Murdoch ve Bayley’nin yaşamında cinsli fedakarlıklara, cinsli acılara, fobilere ve mutluluklara hamiledir. Talebelik senelerinden başlayan aşk 1990’lı senelere değin sürecektir.

15. MRS. DOUBTFIRE/ MÜKEMMEL DADI MÜKEMMEL BABA

IMDb Puanı: 7,0

Mrs. Doubtfire/ Mükemmel Dadı Mükemmel Baba filminin mevzusu nedir? Daniel ve Miranda’nın konutlulukları hiç iyi gitmemektedir. Miranda, Daniel’in ne kadar iyi baba olduğunun farkında olsa da onu çok sorumsuz bulmaktadır. Karısına ve çocuklarına karşı büyük bir sevgi besleyen Daniel istemeye istemeye boşanmayı kabul eder.Fakat duruşmanın çocukları annelerine vermesi neticeyi çocuklarından ayrı kalmak zorunda kalan Daniel, bu vaziyete bir çözüm bulmaya kararlıdır. En iyi bulduğu çözüm ise dadı kılığına girerek çocuklarının bakıcısı olmaktır. Bu biçimde olduğundan apayrı bir kişiliğe bürünerek çocuklarının ve karısının güvenlerini tekerrür kazanan Daniel’in başı, somurtkanlıklardan kurtulmayacaktır.

14. BRAVE/ CESUR

IMDb Puanı: 7,1

Brave/ Cesur filminin mevzusu nedir? Merida, Kral Fergus ve Kraliçe Elinor’un okçuluk mevzusunda oldukça hünerli ama bir kadar da çılgın fişek kızlarıdır. Kaderinin kendi elinde olduğuna inan Merinda, ülkede asırlardan beri gelen bir ananeye karşı çıkar. Lord MacGuffin, Lord Macintosh ve Lord Dingwall bu hünerli, kızıl saçlı kızdan hiç sevmezler ve Merida’nın kararları kraliyet içerisindeki kumpası bozar. Bilge Bayan’a müracaat ettiğinde ise kısmetsiz bir dileğin onu beklediğini bilir. Merinda arkasını gizeme gelen riskli eforların farkına varır ve daha fazla gecikmeden vahim laneti ortadan kaldırmaya çalışırken bir ayndan da asıl cesaret ile yüzleşir.

13. STEEL MAGNOLIAS/ ÇELİK MANOLYALAR

IMDb Puanı: 7,3

Steel Magnolias/ Çelik Manolyalar filminin mevzusu nedir? 1980’li senelerde Louisiana’da yaşayan bir grup kadının bazı meseleleri vardır. Kiminin kocası can vermiştir, kimi depresiftir, kimi daha evlenememiştir dahi. Böylece bu bayanlar giderek kendilerini rivayetin dayanılmaz sürükleyiciliğine kaptırırlar. Söylenti bu bayanların en iyi yaptığı şeydir. Dışarda başka insanlarda arayıp da bulamadıkları bir hayli şeyi kendi aralarında ve bu ufak hoşluk salonunda bulurlar.

12. AKEELAH AND THE BEE/ SÖZCÜKLERİN EFORU

IMDb Puanı: 7,3

Akeelah And The Bee/ Sözcüklerin Eforu filminin mevzusu nedir? Akeelah Anderson sözcüklere istekle bağlı ufak bir kızdır. Bu isteği onu bir yazım müsabakasına katılmaya kadar götürür. Pek çok insan ona gönüllü olarak hocalık yaparken kimileride karşı çıkar. Çok geçmeden Akeelah, Milli Yazım Yarışması’na katılmaktaki cesareti ve kararlılığıyla farkında olmadan semti bir araya getirir.

11. MY SISTER’S KEEPER/ KIZ KARDEŞİMİNİN HİKAYESİ

IMDb Puanı: 7,4

Kız Kardeşimin Hikâyesi/ My Sister’s Keeper filminin mevzusu nedir? Fitzgerald çifti bir gün acı reeli öğrenir. Sara ve Brian Fitzgerald’a verilen efkârlı haber kızları Kate’in lösemi olduğunun bilgisidir. Çocuklarının yalnızca bir kaç sene ömrünün kaldığı reeli çifti allak bullak etmiştir. Bunun üzerine çift Kate’e donör olması için Anna isminde bir bebek sahibi daha olmaya karar verirler. İlk yaptıkları şey Anna’nın göbek bağından alınan kanı kullanmak olur. Seneler geçtikten sonra artık Anna’dan Kate’e kemik iliği nakli yapılması gerekmektedir. 11 yaşındaysa, Kate’in böbrek nakline de gereksinimi vardır. Bu olanların üzerine Anna, ailesinin onu bu emelle kullanmasından dolayı onlara dava açar. Bu karar tüm aileyi ufalamıştır, zira Kate’e böbrek nakli yapılmazsa can verecektir.

10. LADY BIRD/ UĞUR BÖCEĞİ

IMDb Puanı: 7,4

Lady Bird/ Kader Haşereyi filminin mevzusu nedir? Christine McPherson, namıdiğer “Kader Haşereyi” her ne kadar annesi gibi olmamak için elinden geleni yapsa da muvaffak olamayan, tıpkı onun gibi olan bir gençtir. Kader Haşereyi’nin hemşire olan annesi, eşinin işini kaybetmesinden sonra ailesini geçindirmek için yorulmak öğrenmeden çalışır. Lise son sınıfta okuyan Kader Haşereyi’nin yanaşan üniversite seçiminin yarattığı stresin yanısıra, ergenlik meseleleri, sosyal yaşamında yaşadığı güçlükler ve annesi ile arasındaki tersleşmelerle uğraşır. Sıkıldığı yaşantısından uzaklaşmak isteyen Christine, üniversite eğitimi için New York’a gitmeye çalışır.

9. PHILOMENA/ UMUDUN PEŞİNDE

IMDb Puanı: 7,6

Umudun Peşinde/ Philomena filminin mevzusu nedir? Yaşamtan bezmiş bir siyaset gazetecisi, oğlunu arayan bir kadının öyküsünü yazmaya karar verir. Bayan, hamile kaldıktan sonra bir manastırda yaşamaya zorlanmış ve oğlu elinden alınmıştır.

8. THE BLIND SIDE/ ÂMÂ NOKTA

IMDb Puanı: 7,6

The Blind Side /Âmâ Nokta filminin mevzusu nedir? Muhtaç ve fazla derecede kocaman bir genç olan Michael Oher bir kolej futbol ekibine girince, kendi ve etrafındakilerin yaşamı tümden değiştir.

Michael Lewis’in The Blind Side: Evolution of a Game isimli romanından uyarlanan film vizyona girdiği ilk hafta Box Office US’te ikinci sırada yerini aldı.

7. VOLVER/ DÖNÜŞ

IMDb Puanı: 7,6

Dönüş/ Volver filminin mevzusu nedir? Yaşamını en güç şartlarda dahi kazanmak için elinde geleni hiç gocunmadan yapan Raimunda, ailesine bakabilmek için birden fazla işte çalışmaktadır. Ablası Sole, onun kadar savaşçı bir yapıya sahip değildir. Yeniden de kuaförlük yaparak para kazanır. Bu kendi hallerinde yaşayan insanlar bir gün halalarının ölüm haberini alırlar. Halasının cenazesine ablası ile birlikte gitmek isteyen Raimunda, gittiği yerde daha bariz bir acı ile karşı karşıya gelecektir. Öte yandan Sole da cenazede yaşamının şokunu yaşayacaktır. Seneler evvel bir yangına kurban giden anneleri geri dönmüştür. Hem kızlarının hem de torununun ona ziyadesi ile gereksinimi vardır. Film beynelmilel şenliklerde büyük alkış kazandı.

6. CHANGELING/ SAHTEKAR

IMDb Puanı: 7,7

Changeling/ Sahtekar filminin mevzusu nedir? Ağırlıklı emekçi sınıfından insanların oturduğu varoş semtlerinden birinde, Los Angeles banliyölerindeyiz. 1928’in mart ayında, telefon cerrahı olarak çalışan anne Christine Collins Oscar mükâfatlı Angelina Jolie, soğukkanlı bir cumartesi sabahında işe gitmek üzere konuttan parçalarken dokuz yaşındaki oğlu Walter ile vedalaşır. Akşam evine döndüğünde her ebeveynin en büyük kabusuyla surat surata kazanç: Biricik oğlu kayıptır. Polis tarafından çok yoğun bir arama tarama çalışması başlatılır. Ancak ufak Walter en minik iz vazgeçmeden ortadan kaybolmuştur. Ta ki aylar sonra polisten haber gelinceye dek Collins için umutlar tükenmiştir. Christine’in oğlu olduğunu iddia eden bir çocuk bulunmuştur. Haysiyetini kurtarmak isteyen polis, Collins ile evladının kavuşmasını medya önünde bir milletle ilişkiler-tanıtım faalliği şovu olarak organize etmeyi tasarlar. Sayısız polis, medya uzvu, resimci arasında allak bullakolup sanki serseme dönen Christine, getirilen çocuğu evine almaya ikna olur. Ancak vicdanının derinliğinde kendisine getirilen çocuğun oğlu Walter olmadığının şuurundadır.

5. LA CİOCİARA/ KIZIM VE BEN

IMDb Puanı: 7,8

La Ciociara/ İki Bayan filminin mevzusu nedir? Genç yaşta dul kalmış tezgahtar Cesira, 1943’te bombardımandan kurtulmak için ergenlik çağındaki sevgili kızı Rosetta ile Roma’yı terk edip köyüne gider. Yolculukları sırasında köyde, ve bağlaşıklar geldikten sonra Roma’ya dönerken kızını gözetmek için elinden geleni yapar, ama galibiyetli olamaz.

4. LITTLE WOMEN/ UFAK BAYANLAR

IMDb Puanı: 7,9

Ufak Bayanlar / Little Women filminin mevzusu nedir? Louisa May Alcott’un unutulmaz romanından uyarlana film; Meg, Jo, Beth ve Amy adlı dört kız kardeşin Amerikan İç Savaşı’nın sonrasında geçen sihrime hikâyesini mevzu alıyor. Öykünün rejisör Greta Gerwig tarafından açıklanmış halinde, dört kız kardeşn öyküsü üzerinden bayan yaşamına dair o yarıyıla ait temaların yanı gizeme zamanın ötesinde mevzular ve meseleler de işleniyor.

3. SECRET & LİES / SIRLAR VE PALAVRALAR

IMDb Puanı: 8,0

Secret & Lies/ Sırlar ve Palavralar filminin mevzusu nedir? Başrollerinde Brenda Blethyn ile Marianne Jean-Baptiste’in oynadığı film, galibiyetli bir Afrikalı-Britanyalı olan Hortense Cumberbatch’in ailesinin tarihini incelediğinde annesinin emekçi sınıfından beyaz bir bayan olan Cynthia Rose Purley olduğunu bilmesiyle yaşananları anlatır.

2. HÖSTSONATEN / SONBAHAR SONATI

IMDb Puanı: 8,3

Sonbahar Sonatı / Höstsonaten filminin mevzusu nedir? Dünyaca şanlı bir konser piyanisti olan Charlotte, yaşam dostunun vefatı üzerine senelerce bakımsızlık ettiği kızı Eva’yı ziyarete gider. Eva, azametli annesinin tersine, bir rahiple evlenmiş, mütevazı bir yaşam devam ettir.

Charlotte daha evvel bir muayenehaneye yerleştirdiği zekâsal özürlü kızı Helena’yı Eva’nın evinde görünce donakalır. Zaman içinde Eva ve Charlotte arasındaki gerilim tırmanacak, uykusuz bir gecede, anne kızın birbirlerine söylemek istediği her şey tek tek sarihe çıkacaktır.

1. KEYİFLİ GÜNLER

IMDb Puanı: 8,8

Keyifli Günler mevzusu nedir? Kazım Efendi ve Saadet Hanım altı çocuklarıyla beraber yaşayan ve uyumunu turşucu dükkanlarından sağlayan ve aralıksız atışan bir karı kocadır. Bir gün ufak münazaraları gelişir ve Kazım Efendi üç çocuğuyla beraber konuttan sürükleyip gider. İkisi de alttan almayınca ve Saadet Hanım da konuttan taşınıp izini kaybettirince seneler süren ayrılık kaçınılmaz olur.

Kardeşler gelişip çalışacak yaşa geldiğinde, bir gün kardeşlerden Ahmet ve Mehmet aynı kızın ikisini aynı anda yönet ettiğini fark edip birbirlerine girer; fakat onları amcaları Ziya ayırır ve reeli söyler. Böylece altı kardeş tekerrür bir araya kazanç ve anne babayı tekerrür bir araya getirme tasarıları yapmaya başlarlar?

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Malatya Haber