Deneyimli iş insanı Cemal Eğin, Ahmet Davutoğlu’nun partisinde görev aldı

Deneyimli iş insanı Cemal Eğin, Ahmet Davutoğlu’nun partisinde görev aldı

Yakın yarıyılda Türk politikasına damga vuran adların başında gelen Ahmet Davutoğlu önderliğinde kurulan ve 50 şehirde şehir başkanlarını cedden Gelecek Partisi yoluna dolu dizgin devam ediyor.

Teşkilatlanma çalışmalarını sürdüren Gelecek Partisi’nde Sivil Toplum ve Milletle İlişkiler Başkan Yardımcılığı misyonuna da iş insanı kimliğinin yanı gizeme politikacı kimliğiyle de tanınan Cemal Eğin getirildi. Aslen Bingöllü olan ve daha evvel AK Parti’de de misyon alan Eğin, verdiği ziyarette kendisi hakkında merak edilen sualleri dürüstlükle cevapladı.

– Son günlerin popüler müzakerelerinden biriyle başlamak istiyorum. Malum bir darbe kavgaları aldı başını yürüyor. Sayın Davutoğlu da bu kavgaların gündemi değiştirmeye müteveccih olduğunu ifade etti. Sizin bu müzakerelerle alakalı yorumunuz nedir?

– Ülkemizde darbe olacağına dair olan düşünceler kamuoyu tarafından karşılık bulmamıştır. Varsa böyle bir vaziyet, Sayın Ulusal Korunma Bakanı da gereğini yaparak, çıkıp kamuoyunu bilgilendirmelidir. Aksi taktirde, yalnızca politiklerin bu gidişatı dillendirmesi, kamuoyu tarafından gündem değiştirmek olarak idrak edilmektedir. Son senelerde, ne zaman işler makûsa gitse, gündem değiştirmek emeliyle gerçek değil iddialar ortaya atılmaktadır.

“4 YILDIR NEDEN RASTGELE BİR BÜYÜME YOK”

– Sayın Davutoğlu en çok Suriye siyaseti yüzüne tenkit etiliyor. Bu mevzuda sizin düşünceniz nedir?

Suriye Siyaseti, özellikle bir kesim tarafından aralıksız olarak gündemde yakalanmaya çalışılıyor. Ancak, o yarıyıl Sayın Ahmet Davutoğlu dışişleri bakanıydı. Hükümet erki ve devlet siyaseti olarak alınan kararlar güzergahında adım atıyordu ve Sayın Ahmet Davutoğlu 4 yıldır hükümette değildir, bahse mevzu için yetkili bir karar merceği de değildir. Suriye ile alakalı 4 seneden bu yana rastgele bir büyüme neden yoktur diye sormazlar mı insana?

Cemal Eğin: 25 yıllık deneyimimi siyaset arenasında Türk yurduna aktarmak istiyorum

– Çok galibiyetli bir iş insanısınız. Politika arenasının bu kadar sıcaklıklı olduğu civarda Cemal Eğin’in yine faal misyon almasında tesirli olan unsur nedir?

Başarımı, bilgi, deneyim ve 25 senelik tecrübemi politika arenasında da hizmet ederek Türk yurduna aktarmak isterim ve galibiyetli herkesin politikada yer almasını tutku ederim. Türkiye’nin buna gereksinimi var. 25 senelik politika aşkı, bu yolda yürümemi devam ettirmeyi sağlarken çok güvendiğim bir takım ve liderle çalışıyor olmak beni misyon almaya teşvik etmiştir.

– Daha evvel farklı partilerin ilçe başkanlarını aynı teknede buluşturarak çok anlamlı bir harekete imza atmıştınız. Gelecek Partisi’nde misyon alacağınız vakit zarfında değişik partilerin temsilcilerine karşı tavrınız nasıl olacak?

Evet, daha evvel dört parti temsilcisini aynı masa çevresinde bir araya getirmiştim. Gelecek Partili olmak, benim farklı parti temsilcileri ve seçmenleri ile arama mesafe koyacağım anlamına gelmez. Bütün tersine, o arkadaşlarım ile olan hukuğum, ilişkilerim çoğalarak devam etmeli, doğru bir yolda olduğuma dair fikirlerimizi ve projelerimizi onlarla da paylaşarak Çınar Ağacı’nın gölgesinde, ülkeye hizmet etme yolunda bir ve birlikte olmaya davet etmek olacaktır.

Cemal Eğin: 25 yıllık deneyimimi siyaset arenasında Türk yurduna aktarmak istiyorum

ERKEN TERCİH KAVGALARI

– Erken tercih kavgaları aldı başını yürüyor. Deneyimli bir politikacı olarak gelecekte bir erken tercih olacağını düşünüyor musunuz?

Evet, olasılıklar dahilindedir. Malum ekonominin negatif gidiyor olması, seçmenin %65’nin bu vaziyetten muzdarip olması ve Dünya’da misali olmayan Türk tipi başkanlık sisteminin günümüz şartlarında insanların lüzumlarına karşılık vermiyor olması en büyük sebeplerden biridir.

– Mümkün bir tercihte Gelecek Partisi’nin yüzde kaç rey alması size göre galibiyet sayılacaktır?

50 Şehirde, şehir başkanlıklarımızı cettik. Önümüzdeki günlerde yeni şehir başkanlıklarımızın cetmeleri de devam edecektir. Kurucu şehir başkanlarımız hızlı bir biçimde, ilçe başkanlıklarını ve kurultay süreçlerine hazırlıklarını sürdürmektedirler. Sahaya indiğimizde, tüm partiler gibi yasal demokratik ve hukuk kaideleri içerisinde tercih çalışmalarımıza devam edeceğiz. Tercih yarıyılında yapılacak olan anket neticeleri, bu sualin yanıtını bizlere verecektir.

– Azıcık da mahallîye inelim. Sultanbeyli’de yürütülen mevcut politikayı nasıl değerlendiriyorsunuz?

Biz sahaya indik, Sultanbeyli tercihlerine renk katmış olduk, artık Sultanbeyli tercihlerinde de hiçbir şeyin daha öncekisi gibi olmayacağı görüşüdeyim. Gelecek Partisi Sultanbeyli İlçe Başkanı ve idaresinde muhtelif düşünce yapılarına sahip olan idare heyeti din, dil, ırk ve mezhep ayırmaksızın tam cemiyetin genelini kucaklayan, ekipmanlı bir takım misyon başındadır. Asla kutuplaştırıcı, ayrıştırıcı ve münakaşa dilini kullanmayacağımızı söyleyebilirim zira emelimiz herkese hizmet etmektir. Muvaffak Olacağımıza inanıyoruz.

Cemal Eğin: 25 yıllık deneyimimi siyaset arenasında Türk yurduna aktarmak istiyorum

– Uzun senelerdir politikanın içindesiniz ve bu da size sahada iyi bir gözlem marifeti kazandırdı. Mahallî tercihte CHP’nin Sultanbeyli’de reylerini artırmasını neye bağlıyorsunuz?

AK Parti’nin sahadaki oyuncularının kullandıkları dil, üslup seçmeni arayış içine sokmaya itmiştir. İlçede ikinci alternatif olarak görünen CHP ve İyi Parti ortak adayına rey vermeye teşvik etmiştir. Sultanbeyli’nin mülkiyet ve tapu meselesinin Yılan Hikayesi’ne dönüşü kamuoyunun da İstanbul Belediyesi’ni İmamoğlu’nun alacağı söylemlerini inandırıcı kılmıştır. Onun estirmiş olduğu rüzgardan Sultanbeyli de kısmetini almıştır. Aynı zamanda daha önceki AK Parti Belediye Başkan Yardımcısı ve bazı idareyicilerinin de mahallî tercihte CHP ve İYİ Parti’nin efor birliğine aday oluşları cemiyetin dikkatine sürüklemiştir. CHP ve İyi Parti efor birliğinin Sultanbeyli’de doğru bir dil ile seçmenin karşısına çıkmış olması bir hakikattir.

– Son olarak yurttaşlarımız Gelecek Partisi’ne neden rey vermeli?

Gelecek Partisi’ne seçmen bir hayli nedenden dolayı rey vermelidir. İlk olarak, tarımı, hayvancılığı, sanayileşmeyi, ithalat ve ihracatı balanslı bir biçimde geliştirmeyi amaçlayan siyasetlerimizden dolayı ve devlet idaresinde israfın önüne geçip durdurmayı kendine gaye koymuş olması, devlet ihalelerinde transparanlık kanununu olmazsa olmaz olarak görmesi, personel alımında yazılı müzakereyi güçlendrip laflı müzakereyi kaldırıyor olması, ekonomide kazanç gider balanslarını oturtmak istemesi, eforlu ve samimi kadrolarla çalışmayı seçim edip politika ve devlet idaresini zenginleşme vasıtayı olarak gören politikacılara, parti olarak kapılarını kapatıyor olması, politika ve devlet makamlarında adam ve hemşehri kayırmaya karşı oluşu ve daha bir hayli madde ile sebeplerini arttırabiliriz. Aynı zamanda şaibesiz, geçmişin ve mazisi pak, duru ve pırıl pırıl bir kadro ve başındaki genel başkan Prof. Dr Ahmet Davutoğlu liderliğinde Gelecek Partisine rey vermemek için hiçbir neden göremiyorum.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

1 Yorum

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Malatya Haber