BM yaptırımlarını delen Kim Jong-Un, kum ihraç ederek milyonlarca dolar kazanıyor

BM yaptırımlarını delen Kim Jong-Un, kum ihraç ederek milyonlarca dolar kazanıyor

CNN International’in Kuzey Kore ile alakalı uydu görüntülerine sabrettirerek yayınladığı haber dünya medyasında büyük ses getirdi.

Habere göre, Washington merkezli kar emeli gütmeyen bir müessese olan Gelişmiş Korunma Çalışmaları Merkezi’nde çalışan ve Kuzey Kore’den Kuzeydoğu Asya’ya kadar uzanan bölgeyle alakalı bilgi tahlilleri yapan Lucas Kuo ve Lauren Sung, geçen sene mayıs ayında Kuzey Kore’nin Haeju kıyılarında 100’den fazla geminin bir araya geldiğini fark ettiler.

Kuzey Kore Lideri Kim Jong-un'un planı ortaya çıktı

KUZEY KORE YAPTIRIMLARI DELİYOR

Kuzey Kore’nin başşehri Pyongyang’ın, büyük ölçülerde kömür ve eşi bedelli ticaret mahsullerini beynelmilel sulara çıkarıp satmak ve böylece Birleşmiş Milletler yaptırımlarını sorgulayan gümrük yetkililerini atlatmak için kullanıldığı biliniyordu.

Satılacak mülkleri limana taşımak yerine bir gemiden öbürüne aktaran Kuzey Kore mülklerin kaynakları hakkında da palavra söylüyordu.

Kuzey Kore Lideri Kim Jong-un'un planı ortaya çıktı

KIM JONG’A MİLYONLARCA DOLAR AKTI

Bu “gemiden gemiye” transferler, taşınan mülklerin kalitesine bağlı olarak Kim Jong Un’un mali efora dayalı idaresine milyonlarca dolar dayanak sağlamış olabilir.

Normal şartlarda yapılan bu operasyonun süratlice ve saklılıkla asıllaştığını ve yalnızca ortada birkaç gemi olduğunu söyleyen Sung ve Kuo Kuzey Kore’ye doğru sırlı bir biçimde yol alan düzinelerce gemi görmeye devam ettiklerini ifade ettiler.

Bunun üzerine Kuzey Kore’nin 279 gemi ve milyonlarca dolar büyüklüğündeki beynelmilel yaptırımları delme işlemi ortaya çıkmış oldu.

Kuzey Kore Lideri Kim Jong-un'un planı ortaya çıktı

GEMİLER NE TAŞIYOR?

Ancak bu gemiler Kuzey Kore’nin işlediği beynelmilel kabahatleri kapsayan silahlar, uyuşturucu, kara para ya da risk altındaki hayvan cinslerini taşımıyor. Hatta gemilerde Pyongyang’ın en ehemmiyetli ihracat kalemi olan kömür de yok.

Gemiler deniz dibini tarayarak çıkarılan kumu taşımakta kullanılıyor. Bu ehemmiyetsiz görünse de Aralık 2017 tarihli BM yaptırımları nedeniyle Kuzey Kore’nin rastgele bir biçimde kum, toprak ya da taş ihracı yapması yasak.

BM denetçileri, Kuzey Kore’nin tüm bu ihtiyatlara karşın geçen sene kum ihracatından en az 22 milyon dolar kazandığını bildiriyorlar.

Raporlara göre Mayıs 2019’dan sene sonuna kadar başşehir Pyongyang’dan bir milyon ton kum yurt dışına sevk edilmiş.

Kuzey Kore sularında ortaya çıkan bu gemilerin hepsinin Çin’le iletişimi var. Gemilerin kimileri Çin sancağı, kimileriyse Çince adlar taşıyor.

Kuzey Kore Lideri Kim Jong-un'un planı ortaya çıktı

KUZEY KORE’NİN EMELİ NE?

Peki Kuzey Kore’nin oldukça sıkıntılı ve giderli olan denizden kum çıkarma ve taşıma işini, üstelik de yaptırımları delerek, yapmasının nedeni ne? Kuzey Kore’nin 90’lı yıların başından beri komşusu olan ülkelere kum sattığı öğreniliyor. Ancak bu kadar büyük çaplı bir harekâtın artta da büyük çaplı bir tasarı olabileceği söyleniyor.

Çin, dünyanın en çok kum satın alan ülkesi. 2010’lu senelerde çok büyük bir yapılaşma yaşanan Çin’de hala dünyadaki toplamdan fazla beton kullanılmaya devam ediliyor.

Kuzey Kore Lideri Kim Jong-un'un planı ortaya çıktı

BETONDA İNANILMAZ RAKAMLAR

Hatta kaynaklara göre 2011 ve 2013 seneleri arasında Çin’in kullandığı beton Amerika Birleşik Devletlerinin 20. asrın tamamında kullandığından daha fazla.

Çin’in güvenlik bakanı CNN’in mevzuyla alakalı suallerini cevaplamaktan sakınırken kendi ülkesinde Yangtze Nehri kıyısında sürdürülen firari kum işlemlerini durdurmuş.

ÇİN DE İDDİALARI YALANLADI

Pekin, bugüne kadar Kuzey Kore’deki bu yasa dışı harekâtlarla alakalı iddiaları yalanladı. Çin dışişleri bakanı CNN’e yaptığı söylemede ülkesinin beynelmilel yaptırımları tanıdığını ve her gidişatta bunlara uygun davrandığını söyledi. Kuzey Kore bu yargılamalara yanıt vermezken yaptırımlardan genel olarak “düşmanca” olarak bahsediyor. Kumu kimin hangi emelle çıkardığı ise hala bütün olarak sarihliğe kavuşmuş değil.

BM yaptırımlarını delen Kim Jong-Un, kum ihraç ederek milyonlarca dolar kazanıyorSosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

3 yorum

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Malatya Haber