2022’de devreye alınacak Bitirici Emeklilik Sistemi’yle çifte ücret alınacak

2022’de devreye alınacak Bitirici Emeklilik Sistemi’yle çifte ücret alınacak

Dün Kabine Buluşması sonrası söylemelerde bulunan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, devlet takviyeli Bitirici Emeklilik Sistemi’nin 2022’de yürürlüğe gireceğini ifade etti. Erdoğan’ın söylemesi sonrası merak mevzusu olan yeni sistemin detayları muhakkak olmaya başladı.

ŞAHSA ÖZEL KIDEM TAZMİNATI FONU

Yeni sistemle beraber şahsa özel kıdem tazminatı fonu kurulması öngörülüyor. Kıdem tazminatı fonuyla yurt içi tasarruflar artırılması kastedilirken bireyin kazancının da artırılması tasarlanıyor.

EMEKLİLİKTE ÇİFT ÜCRET İMKANI

Bitirici Emeklilik Sistemi sayesinde çalışanlar emeklilik yarıyılında iki ücret birden alma olanağına sahip olacak. Çalışırken iki ayrı sisteme prim yatırarak çifte emeklilik yaşayacak. Kıdem tazminatı fonu uygulamasına 1 Ocak 2022 tarihinde geçilmesi tasarlanıyor.

BİTİRİCİ EMEKLİLİK SİSTEMİ NEDİR?

Bu sistem, Fertsel Emeklilik Sistemi’nin yine yapılandırılmış halidir. Evvelden Otomatik BES ismi altında çalışanların Fertsel Emeklilik Sistemi’ne girmesi devlet tarafından destekleniyordu. Bu sistemde, çalışanın ücretinin %3’ü oranında kesinti yapılıyordu ve Devlet Katkısı dışında patron katkısı yoktu. Bitirici Emeklilik Sistemi’nde ise Devlet Katkısı devam ederken çalışandan olduğu gibi patrondan da kesinti yapılacak ve bu kesintiler senin hesabında aydan aya birikecek.

BİTİRİCİ EMEKLİLİK NASIL OLACAK?

– 2017’de başlayan otomatik fertsel emeklilik sistemi, TES haline gelecek.

– Çalışanların tamamı lüzumlu olarak TES’e dahil edilecek.

– Hem çalışanın ücretinden kesinti olacak hem patron hem de devlet katkı sağlayacak.

– Patronun mevcut yükünü çoğaldırmayacak bir katkı yöntemi kurgulanacak. İşsizlik fonundan katkı yapılması da masadaki alternatiflerden biri.

– TES için az ücret alandan az, ücreti yüksek olandan daha yüksek kesinti yapılacak.

– Her çalışanın bir TES hesabı olacak ve tüm kesintiler bu hesapta birikecek.

– Tıpkı kıdem de olduğu gibi çalışan istediği zaman TES’ten çıkamayacak. Kademeli çıkış hakkı tanınabilir. Çalışan, emekliliği geldiğinde sistemden çıkabilecek.

TES KİMLERİ İÇERECEK?

Bitirici Emeklilik Sistemi TES sosyal tarafların uzlaşmayı ile kurulacak bir sistem olacak. Yeni işe girip, emekliliği uzun olanlar TES’E ve fonlu sisteme dahil edilecek. Yaş hududunun üstünde olanlar ile emekliliğine az kalan çalışanlar ise TES’e dahil edilmeyecek.

2022'de devreye alınacak Tamamlayıcı Emeklilik Sistemi'yle çifte maaş alınacakSosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Malatya Haber