• DOLAR
  6,8627
 • EURO
  7,7740
 • ALTIN
  397,05
 • BIST
  1,1300
‘Yemek fiyatı iadeleri sarih ve saydam olmalı’

‘Yemek fiyatı iadeleri sarih ve saydam olmalı’

Koronavirüs önlemleri kapsamında surat surata eğitime ara verilmesinin ardından, özel mekteplere giden talebelerin yemek hizmeti alamadıklarını belirten Okulum Koleji Genel Müdürü Servet Özkök ehemmiyetli söylemelerde bulundu. Verilmeyen hizmetin değerinin iade edilmesi gerektiğini belirten Özkök, ” Öncelikle 12’nci Sınıflardan başlayarak, tüm velilerimizin yemek fiyatı iadelerini hesaplarına yatırmaya başladık” dedi.

Surat surata eğitime ara verilmesinin ardından velilerin en çok merak ettiği mevzuların başında özel mekteplerin yemek fiyatlarını iade edip etmeyeceği geliyordu.

Eğitim sektöründeki hakikat sualin pandemi yarıyılında su suratına çıktığını ve bu yarıyılın özel mekteplerdeki paradigmayı radikal değiştirdiğini ifade eden Servet Özkök, ”Reelinde yaşadığımız bu süreci daha doğru değerlendirebilmek için geçmişin iyi okunması gerekiyor. Bildiğiniz gibi ülkemizde bir yarıyıl son derece hakimiyetsiz şekilde özel mektepler açıldı. Mektep yatırımı yapanların öz anapara yeterliliğinin mümkün bir kriz anında eğitim ve öğretimi aksatmadan devam ettirilebilecek gidişatta olup olmadığına bakılmadı. Pandemi yarıyılında, erken kayıt akışının asıllaşmamış olması sebebiyle mektepler gerek fiyat ödemelerinde gerekse velilerin haklarının iade edilmesinde meseleler yaşamaya başladılar. Ulusal Eğitim Bakanlığı’nın koronavirüs önlemleri kapsamında mekteplerin surat surata eğitime ara verdiğini söylemesiyle birlikte uzaktan eğitim kavramı yaşamımıza girdi. Bugüne kadar teknolojiye ve hoca eğitimine yatırım yapan mektepler uzaktan eğitim sürecinde yenilikçi uygulamalar yaparak eğitim öğretimdeki kaliteyi gözetmeye çalıştılar. Teknoloji yatırımı yapmayan, alt yapı meselelerini gidermemiş, hocanın gelişimi için kaynak ayırmamış olan mektepler ise elbette bu yarıyılda meseleler yaşadılar. Veliler belki de ilk defa reel anlamda sürece dahil oldular. Zira bugüne kadar talebenin ifadesine göre mektebi ve mektebin uygulamalarını değerlendiren veli, uzaktan eğitim sürecinde çocuğunun mektebinin derslerini ve uygulamalarını değerlendirme fırsatı edindi” diye konuştu.

”Talebeler yalnızca ders dinlemediler”

Eğitim teknolojileri için büyük kaynak ayırdıklarını vurgulayan Özkök, özellikle bu yarıyılda gerek yurtdışı çalışmaları gerekse araştırma ve geliştirme süreçleri ile desteklenmiş olmanın avantajlarını aşırısıyla yaşadıklarını belirtti.

Özkök laflarına şöyle devam etti: ”Surat surata eğitime ara verildiğinin söylenmesinden sonraki ilk 24 saatte online dersimizi aksaksız yapabildik. Uzaktan eğitim sistemimizin tasarım esasında ‘Her yaş seviyesindeki talebenin mektepteki tüm uygulamaları dijital civarda da devam ettirebilmesi’ kavrayışı var. Başka Bir Deyişle talebelerimiz yalnızca bu süreçte bilgisayarın başında hocalarından ders dinlemediler. Dijital etrafta müzelere gittiler, sergiler açtılar, kodlama aktiflikleri yaptılar. Dijital civarda da olsa 23 Nisan Milli Dominantlık ve Çocuk Bayramı, 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı gibi milli bayramları heyecanla kutladılar. Bu süreçte de talebe görüşmelerimiz, fertsel veli görüşmelerimiz, veli buluşmalarımız, günlük bilgilendirme süreçlerimiz aynı biçimde ve hatta daha da kuvvetlenerek devam etti. Verdiğimiz uzaktan eğitim hizmetinin veli tarafından ne biçimde idrak edildiğini kavramak üzere şu ana kadar iki defa değerlendirme yaptık. Memnuniyet ve galibiyet oranımız yüzde 87,83 olarak tanımlandı. Ayrıca imtihan hazırlık yarıyılında olan 7’nci, 8’inci, 11’inci ve 12’nci Sınıf talebeleri için genel katılıma sarih online sınama imtihanı yaparak 186 bin talebeye de hizmet verdik”.

”Cemiyetsel mesullük kapsamında sistemi aktive ettik”

Anaokulundan lise son sınıfa kadar K12 seviyesinde eğitim yapan bir mektep olduklarını aktaran Özkök, ”Uzaktan eğitim çalışmalarının her yaş seviyesindeki talebe için, o grubun gereksinimlerine göre planlanmış olduğundan tüm talebelerimiz online eğitim sürecine dahil oldular. Günlük yoklamalar yapıldığından bunu son derece net bir biçimde söyleyebiliyorum. Ayrıca cemiyetsel mesullük kapsamında bizim sistemimize ulaşım gereksinimi olan talebeler için de sistemi aktive ettik. Bu süreçte 2 milyondan fazla etkileşim sağladık” söylemesinde bulundu.

”Talebelerimiz ihtar veren makine ürettiler”

Dünyanın değişik ülkelerindeki uygulamaları ayrıntılı araştırıp, yurtiçindeki ve dışındaki uzmanlarla görüşmeler yaparak yol haritalarını oluşturduklarını belirten Özkök, şunları kaydoldu:

”Uzaktan eğitim sürecimiz temmuz ayına kadar devam edecek. Kumpaslı dezenfeksiyon yapılması, mekteplerin fiziki etrafının bulaşı tehlikesini minimalize edecek biçimde tertip edilmesi için tüm hazırlıklarımız bitirildi. Mektep giriş- çıkışları, yemekhane, spor salonları, laboratuvarlar, kütüphaneler, konferans salonları gibi ortak kullanım alanlarının tertip edilmesi tamamlandı. Mektebe giriş yapan herkesin dezenfeksiyonunun sağlanması, ateşinin ölçülmesi gibi uygulamalar standart olarak yapılacak. Hatta bir grup talebemiz sosyal mesafenin aşılmaması sağlayan, bireyler arası mesafe 1,5 metrenin altına düştüğünde ihtar veren makineler ürettiler Bu makineler eylül ayında mektepler açıldığında tüm talebe, hoca ve çalışanlarımıza dağıtılacak. Başka Bir Deyişle inovasyon, pandemi sürecinde de devam etti”.

Yemek fiyatlarını ödüyoruz

Talebelerin 13 Mart tarihinden itibaren mektepte yemek yemediklerini dolayısıyla verilmeyen hizmetin değerinin iade edileceğini ifade eden Özkök, ”Biz bu mevzuda söylemeyi ilk yapan müessese olduk. Hesaplama usulünü son derece sarih ve saydam olarak velilerimizle hisseleştik. Hesap usulü kolay: Talebenin yemek yemediği günün parası iade edilecek. Öncelikle 12’nci Sınıflardan başlayarak, tüm velilerimizin yemek fiyatı iadelerini hesaplarına yatırmaya başladık. Gördüğüm kadarıyla bir çok müessese iade ve mahsuplaşma sürecinde değişik metotlar ve hesaplamalar yapıyor. Verilmeyen hizmetin kıymeti alınmamalı. Müesseseler bu mevzuda velilerine sarih ve saydam davranmalıdır” biçiminde konuştu.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?