• DOLAR
  6,8627
 • EURO
  7,7740
 • ALTIN
  397,05
 • BIST
  1,1300
LGS evveli mekteplerde son hazırlıklar tamam

LGS evveli mekteplerde son hazırlıklar tamam

Yanaşan imtihan evveli alınan yeni tedbirleri uygulamaya koyan ve talebeleri bilgilendiren mektep idareleri, imtihana giriş esnasında yapılacak temkinleri yineleyerek imtihana hazırlanıyor.

Yeni tip korona virüs tedbirleri sebebiyle Ulusal Eğitim Bakanlığı Millî Eğitim Bakanlığı 7 Haziran 2020 tarihinde uygulanması tasarlanan Liselere Geçiş İmtihanı’nı LGS erteleyerek 20 Haziran tarihinde yapılmasını kararlaştırmıştı. 20 Haziran’da yapılacak Liselere Geçiş İmtihanı LGS evveli mektep idareleri talebeler ile beraber yeni alınan tedbirler üzerinde çalışma yapıyor. Avcılarda bulunan Filibeli Ahmet Hilmi Anadolu Ortaokulu mektep yönetimi ise talebeleriyle pratik yaparak hafta sonu girecekleri imtihan evveli test yapma kısmeti buldular. Kendi mekteplerinde imtihana girecek olan talebeler, yeni tedbirleri sınadılar.

Yeni tedbirler ile ilk LGS

Ulusal Eğitim Bakanlığınca Millî Eğitim Bakanlığı 20 Haziran’da yapılacak Liselere Geçiş İmtihanı LGS kapsamındaki merkezi imtihanda, korona virüs temkinleri kapsamında, talebelerin yerlerine oturduklarında aralarında en az 1 metre mesafe sağlanacak. Buna göre, imtihan vazifelileri ve talebeler, imtihan evvelinde tıbbi maske takılı olarak imtihan salonlarına gidecek, imtihan vazifelileri imtihan süresince maske takmaya devam edecek.

İmtihan binası ve imtihan salonlarının girişlerinde el antiseptiği, imtihan salonunda talebe ve vazifeli rakamı kadar yedek maske bulundurulacak. Maskeler çıkarılırken ve takılırken lastiklerinden yakalanması istenecek. Kullanılmış maskeler ağzı kapaklı çöp kolisine atılacak. Maske değiştirme mevzubahisi ise el antiseptiği kullanılacak. Muhtemel olan yerlerde pencere açılarak içerinin havalandırılması sağlanacak.

İmtihan vazifelileri, imtihan kutu ve kolilerinin teslimi, imtihan giriş evraklarının tertip edilmesi, sıralarda hazır bulundurulması ile hakimiyeti, sual broşürleri ve yanıt kağıtlarının dağıtılması, bir araya gelmesi, lüzumlu vaziyetlerde ayrıntılı yapılacak kimlik ve imtihan giriş evrakı hakimiyeti gibi temas gerektiren tüm imtihan operasyonlarında cerrahi eldiven kullanmak zorunda olacak. Talebelerin kimlik hakimiyetleri sırasında temastan sakınılacak.
İmtihan gününden dün tüm mektebin genel pakliği su ve deterjan kullanılarak yaptırılacak. İmtihan misyonlularına imtihan kaidelerine ek olarak Kovid-19 ile alakalı alınacak tedbirler mevzusunda bilgi verilecek. Su içmek isteyenlerin, maskelerini kenarlarında bulunan lastiklerinden tutarak çıkarması, maskelerin ağız ve burnu kapatan ön suratına değmemesi istenecek.

Talebenin tek şahsiyet salonda imtihana alınması gerekiyorsa, talebe yerleştirildiği mektebin yedek salonunda imtihana girecek. Talebenin imtihana girdiği salon aday yoklama listesinin zabıt kısmına lüzumlu söyleme yazılacak, ayrıca kurul kararının reeli imtihan dokümanı dönüş kolisine konulacak.

Erdal Can İçelli
 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?