• DOLAR
  6,8627
 • EURO
  7,7740
 • ALTIN
  397,05
 • BIST
  1,1300
Covid-19 salgını akademik çalışmaları süratlendirdi

Covid-19 salgını akademik çalışmaları süratlendirdi

Dünya üniversiteleri arasına girmek için bilimsel yayın yapmanın ehemmiyetine vurgu yapan İstanbul Esenyurt Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Sudi Apak, iyi yayın yapan üniversitelerin daha nitelikli eğitim verdiğini belirtti. Türk yüksekokulunda dünyadaki tüm dallarda ehemmiyetli büyümeler olduğunu ifade eden Apak,“Covid-19 salgınından sonra tıp fakültelerinde hoş çalışmalar yapıldı. Fizik ve firmanın bazı dallarında da hoş yayınlar çıkıyor ancak matematik, finans gibi dalların çalışma alanı daha kısıtlı” dedi.

“Yayın yapmak aktüel kalmayı sağlıyor”
Akademik çalışmalarda kuramla uygulamanın bir arada olmasının eğitimi daha da nitelikli hale getirdiğini belirten Prof. Dr. Sudi Apak, “Öğretim azasının üç tane misyonu var. Bunlar; ders anlatmak, yayın yapmak ve idareyicilik yapmak. Bunların içerisinde yayın yapmak çok ehemmiyetli. Zira yayın yaptığınız zaman kendinize aktüelleştiriyorsunuz ve bu derslere de yansıyor. Dünyanın en iyi üniversitelerinin araştırma ve yayınlarda ön sıralarda olduğu görebiliyorsunuz. Türk akademisyenlerde de büyümeler var. Fakat Türkiye olması gereken yerde değil. Dünyanın en büyük 18’inci ekonomisiyiz, yayınlarda da yeniden bu safhada olmamız gerekli.Üniversiteler yayına umursamalı. Her zaman iyi yayın yapan üniversiteler daha nitelikli eğitim veriyor ”diye konuştu.

“Alınan puanlar Türk yüksekokuluna puan kazandırıyor”
Akademik çalışmalara bölen bütçe ile bilim adamlarına takviye olunması gerektiğini ifade eden Apak, “Türkiye’nin dünya ligine çıkması için elindeki bütçenin de ona göre olması gerekli. İlk 500’e giren bir üniversiteye baktığınız zaman Türkiye’den daha fazla bütçeye sahip olduklarını da görüyoruz. Bu bir ekol olarak ortaya çıkıyor. Bilim adamlarına azıcık daha fazla ihtimal sağlanırsa, daha hoş çalışmalar alana gelecektir. Bu çalışmalar da beynelmilel alanda ön tasarıya çıkmamıza destekçi olacaktır. Nitekim ben ekonomi finans, sanayi mühendisliği alanlarında çalışıyorum. Profesör olduktan sonra daha çok çalışma yaptım. Bunu değişik akademisyenlere de nasihat ederim. Yalnızca derece alarak, ‘artık en üst seviyeye geldim’ diyerek çalışmaları kesmemek gerekli. Aldığınız puanlar, çalıştığınız üniversiteye ve Türkiye’ye puan kazandırıyor” biçiminde konuştu.

“Türkiye’de intihal mevzusuna dikkat ediliyor”
İntihal mevzusuna değinen Apak , “Tezlerde yapılan intihallerde yüzde 20-25’lik oran dünya ortalamasıdır. Türkiye’de de intihalin bu oranlarda olmasına dikkat ediliyor. Tolere edilebilen bazı alanlarda bu oranlar yüzde 35’e kadar çıkabiliyor. Kimi programlar aracılığıyla taramalar yapılabilir. İntihal oranı yüzde 80-90’a çıkarsa o zaman yazıların iptal edilme gidişatları oluyor. Türkiye’de orijinal yayınlar var. Ancak bir derlemeden ziyade daha çok yeni bulunan bir mevzunun geliştirilerek kuramla birleştirilmesi gerekiyor. Bunun yanı gizeme aynı mevzularda çalışan akademisyenlerin iş birliği yapması çok ehemmiyetli” diyerek laflarını sonlandırdı.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?